TEDAVİLERİMİZ / Sindirim Sistemi / Mide Rahatsızlıkları, Gastrit
Midemiz yiyeceklerin büyük kısmının yoğun asitli bir ortamda adeta haşlandığı, eritildiği yerdir. Bu yoğun asitli içerik yiyeceklerin sindirilmesi için son derece gerekli olmakla birlikte midemizin kendisi için de bariz bir tehlikedir.

Gastrit Nedir?

Midemiz yiyeceklerin büyük kısmının yoğun asitli bir ortamda adeta haşlandığı, eritildiği yerdir. Bu yoğun asitli içerik yiyeceklerin sindirilmesi için son derece gerekli olmakla birlikte midemizin kendisi için de bariz bir tehlikedir. Midemiz bu tehlikeli içerikten korunmak için düzenli olarak oldukça kıvamlı koruyucu bir madde salgılar. Bu jelimsi madde midemizin iç yüzeyini baştan sona kadar kaplar.

 

Bazı ilaçlar midemizin bu koruyucu mekanizmasını bozar. Stres de bozucu bir etkendir. Yeme bozuklukları, alınan gıda sindirilmeden yeni yiyeceklerin mideye gönderilmesi gibi harici etkenler de sürece eklenir. Yakıcı asit mide mukozasına, yani midenin iç yüzeyine temas eder ve yanık oluşturur. İşte bu durum gastrit halidir.

 

 

Gastrit Neden Kronikleşir ve Kronikleştiğinde Ne Olur?

Uzun süre devam eden gastrit hali veya sık tekrarlamalarla mide yüzeyi bozulmaya başlar. Midede yer yer yanık izleri oluşur. Bazı bölgelerde yara açılır veya hasarlanma meyli artar. Bazı yiyecekler, özellikle iyi çiğnenmemiş katı parçalar bu yüzeylerde yara açılmasına neden olur.

 

Kişinin bu durumda artık huzuru kalmamıştır. Özellikle akşamları asit salgısı artar, asidin yakıcı etkisi korunamayan hasarlı alanlarda ciddi tahriş oluşturur. Bu nedenle hasta akşamları daha huzursuz ve daha sancılıdır.

 

Tedavisi Nasıldır?

Gastrit tedavisinde ilaçların büyük bir çoğunluğu asit salgısını azaltarak etkili olur. Mide yüzeyini koruyan salgının kalitesini artıran az sayıda etken madde de vardır. Birlikte kullanıldıklarında daha etkili olurlar. Ama asıl nedeni ortadan kaldırmaktan veya midede oluşan hasarı onarmaktan uzaktır bu tedaviler.

 

Akupunktur ise hem asit salgısını azaltmaya, hem mide yüzeyini koruyan salgının kalitesini artırmaya, hem de oluşan hasarı onarmaya yetkin bir tedavidir. Aynı zamanda temelde yer alan stres gibi, yeme bozukluğu gibi problemler de tedavi kapsamın alınarak bütüncül bir rehabilitasyon imkanı elde edilebilir.

 

Dr. Mehmet Salih Özaytürk

 

Bu sayfadaki metinler ve görseller bilgilendirme amaçlıdır; teşhis amaçlı kullanılamaz.

RANDEVU BİLGİ

09:00 - 19:00 arası iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

İLETİŞİM

Göztepe Mahallesi
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi No: 60
Kadıköy - İstanbul

(Göztepe Tren İstasyonu ile Bağdat Caddesi arasında,
eski tren istasyonuna 150 metre mesafede, antik bir köşk olan İş Bankası'nın yanı)


Tel : +90 (216) 360 7303
Gsm : +90 (543) 768 1200

info@akuterapist.com
Akupunktur Tedavileri | Mide Rahatsızlıkları, Gastrit
Kronik Hastalık Tedavileri
Her hakkı mahfuzdur © 2019 Akuterapist
Programlama deSen