• slayt slayt
  • slayt slayt
TEDAVİLERİMİZ / Kilo Verme / Akupunkturla Zayıflama ve Obezite Tedavisi
Akupunktur, iştahı ve stresi azaltarak özgürce diyet yapabilmenize ve yorgunluğu azaltarak dilediğiniz kadar egzersiz yapabilmenize yardımcı olur. Gün içerisine dengeli bir şekilde dağılmış kalorisi düşük beslenme ve harcanan enerji oranını artıran stresten uzak faaliyetler, tedavide başarıya giden yol demektir.

Obezite Ne Demektir?


Vücudun normal ağırlığa sahip olduğunu söyleyebilmek için iki önemli veriye ihtiyacımız vardır. Birincisi BMI, ikincisi ve daha da önemlisi ise, vücuttaki yağ oranıdır.

Vücut kitle/alan indeksinin* (BMI) 24'ün üzerinde olmasına fazla kilo, 30'un üzerinde olmasına ise obezite diyoruz. Ancak bazı durumlarda BMI 24'ün üzerinde olduğu halde vücutun normal dengelere sahip olması mümkündür. Örneğin ağır spor yapanlarda vücutta su fazla tutulacağı için BMI 24'ün üzerine çıkabilir. Buna karşılık böyle insanlarda, vücuttaki yağ oranları tamamen normal sınırlar içerisindedir. Aynı şekilde vücuttaki yağ kütlesinin fazlalığı nedeniyle BMI 24'ün altında olduğu halde anormal dengelerden bahsedebilmek mümkündür.
Özetle, obezite normalden fazla miktarda yağın vücutta birikmesi anlamındadır.

Akupunktur Kilo Vermeyi Nasıl Kolaylaştırır?
Kulak Akupunkturu yönteminde kulakta kullanılan 200'e yakın nokta vardır. Birer ses notası veya bir bilgisayarın klavyesindeki tuşlar gibi düşünebileceğimiz bu noktalarla yüzlerce rahatsızlığı tedavi edebilmek imkan dahilindedir.

Bir insanın fazla kilo alması veya normalden fazla vücut ağırlığına sahip olması, yalnızca ihtiyaçtan fazla gıda alımı ile bağlantılı değildir. İki insanın, aynı kaloriyi aldıkları halde birinin zayıf, öbürünün fazla kiloya sahip olabilmesi mümkündür. Birçok hormon bu olayda doğrudan veya dolaylı olarak rol oynamaktadır. Kalıcı bir tedavi için sadece iştah üzerinde bir düzenleme yeterli olmayacaktır, genel bir düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Akupunkturda kullanılan özel noktasal uyaranlar, vücuttaki fazla yağların atılmasına birkaç yolla etki etmektedir:

  • İştah merkezine etki ederek iştahı azaltır ve normal sınırlara inmesine katkıda bulunur. Hatta bazı hassas bireylerde iştahın tamamen kapandığı gözlemlenmiştir.
  • Bazı sinir sitemi hormonlarını -örneğin, seratonin gibi- düzenleyerek kronik yorgunluğu ortadan kaldırır.
  • Vücuttan su atılımını artırarak bedensel yorgunluğun fiziksel nedeni olan 'laktik asit'in vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.
  • Bazı sters hormonlarını* düzenleyerek genel bir dinginliğe ulaşılmasını kolaylaştırır.
  • Uykuyu düzenleyerek, uykudan istifadeyi artırır. Dolayısıyla günlük aktivitenin rahatlıkla yapılabilmesini sağlar ve canlılığı artırır.

Bu noktalar göz önünde bulundurularak yapılan bir akupunktur tedavisinin meydana getirdiği etki çoğunlukla tedaviden sonra da devam etmektedir.

Özetle
Akupunktur, iştahı ve stresi azaltarak özgürce diyet yapabilmenize ve yorgunluğu azaltarak dilediğiniz kadar egzersiz yapabilmenize yardımcı olur. Gün içerisine dengeli bir şekilde dağılmış kalorisi düşük beslenme ve harcanan enerji oranını artıran stresten uzak faaliyetler, tedavide başarıya giden yol durumundadır.


Dr. M. Salih Özaytürk

*BMI= Body Mass Index
Vücut ağırlığı kilogram olarak olarak alınır, vücut yüzeyinin m2 cinsinden büyüklüğüne bölünerek bulunur. Vücut yüzeyinin yerine ise basit hesapla boy uzunluğunun metre cinsinden karesi alınır. Örneğin; boy uzunluğu 165 cm olan bir kişinin vücut ağırlğı 60 kg. olsun. BMI = Vücut kitlesi / boy m2'si = 60 / 1.65x1.65 = 60 / 2.7 = 22.2. Bu kişinin BMI'si yaklaşık 22.2'dir.
*Stres vücutta üretilen kortikosteroidlerin miktarını artırarak iştahın açılmasına ve dengesiz kilo alımına neden olur.

Bu sayfadaki metinler ve görseller bilgilendirme amaçlıdır; teşhis amaçlı kullanılamaz.

RANDEVU BİLGİ

09:00 - 19:00 arası iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

İLETİŞİM

Göztepe Mahallesi
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi No: 60
Kadıköy - İstanbul

(Göztepe Tren İstasyonu ile Bağdat Caddesi arasında,
eski tren istasyonuna 150 metre mesafede, antik bir köşk olan İş Bankası'nın yanı)


Tel : +90 (216) 360 7303
Gsm : +90 (543) 768 1200

info@akuterapist.com
Akupunktur Tedavileri | Akupunkturla Zayıflama ve Obezite Tedavisi
Kronik Hastalık Tedavileri
Her hakkı mahfuzdur © 2019 Akuterapist
Programlama deSen