• slayt slayt
BİLGİ BANKASI / Bitkiler / Melisa, Oğul Otu
 Labiatae ailesindendir, naneyle akrabadır. Tedavide özellikle sürgün niteliğindeki uç yapraklar kullanılır. Kaynar derecedeki sıcak suya konulmak suretiyle bitki çayı olarak içilir. Derideki yaralar için ılık pansuman, ağız içi yaraları için gargara tarzında kullanılır.

 

Melisa, Oğul Otu, ayıda yan kökleri içeren bir kök yumrusu bulunur. Gövde genellikle 60-100 nadiren 120 cm yüksekliktedir. Tedavide özellikle sürgün niteliğindeki uç yapraklar kullanılır.Explanation :

Bitki, eugenol, tannin, sitral, sitronellal, sitronellol ve linalol içerir. Bunlar uçucu nitelikte, yağ karakterinde hoş kokulu bileşiklerdir. Hoş kokuların tümü gibi bitkinin, zihni berraklaştırıcı etkisinin temelidirler.
Sitral A vitamini sentezinde kullanılır. Eugenol ve tannin hariç diğerlerinin ana maddesi olan sitronel ise E vitamini sentezi için gereklidir. Her iki vitamin de tüm vücutta hücre yaşlanmasını geciktirici ve yenileyici etkilere sahiptir. Bitkinin sinirsel harabiyetteki etkinliğini ifade eder.
Eugenol antiseptik ve antimikrobiktir. Tannin ise antiviral etkileriyle öne çıkar. Geniş spektrumlu biyoaktif ajanlardır. Bitkinin uçukta ve zonada etkinliğini, gargarasının agız içi ülserler üzerindeki olumlu etkilerini açıklarlar.*

*Kennedy, D.O.; W. Little, A.B. Scholey. (2004). "Attenuation of laboratory-induced stress in humans after acute administration of Melissa officinalis (Lemon Balm)". Psychosom Med 66

Indication : minör depresyon, uykusuzluk, insomnia, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel harabiyet, egzema, ürtiker, gaz, sindirim düzensizlikleri, uçuk, zona
Usage :

melisaKaynar derecedeki sıcak suya konulmak suretiyle bitki çayı olarak içilir. Derideki yaralar için ılık pansuman, ağız içi yaraları için gargara tarzında kullanılır.


                                                                                         Melisa yaprağı

Bu sayfadaki metinler ve görseller bilgilendirme amaçlıdır; teşhis amaçlı kullanılamaz.

RANDEVU BİLGİ

09:00 - 19:00 arası iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

İLETİŞİM

Göztepe Mahallesi
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi No: 60
Kadıköy - İstanbul

(Göztepe Tren İstasyonu ile Bağdat Caddesi arasında,
eski tren istasyonuna 150 metre mesafede, antik bir köşk olan İş Bankası'nın yanı)


Tel : +90 (216) 360 7303
Gsm : +90 (543) 768 1200

info@akuterapist.com
Akupunktur Tedavileri | Melisa, Oğul Otu
Kronik Hastalık Tedavileri
Her hakkı mahfuzdur © 2019 Akuterapist
Programlama deSen