MAKALELER / Paramedikal Yazılar / "Akupunktur" Nedir?
Akupunktur bir yakın dönem tedavi yöntemi değildir ancak veriler göstermektedir ki hastalıklar ve tedavi ihtiyacı devam ettiği sürece, geçmişten gelip bu zamana dökülerek geleceğe akmaya devam edecektir.

Akupunkturun, yani ilaç kullanmadan yalnızca iğne batırmakla yapılan tedavinin tarihi, tarihteki başlangıcı ve kimler tarafından bulunduğu tartışmalıdır.
Bir çok kaynakta Çinliler tarafından bulunduğu ve tedavi amaçlı olarak kullanıldığı yazılıdır. Diğer bazı kaynaklarda Orta Asya Türkleri tarafından bulunduğu kayıtlıdır. Hatta ilk kullanılan iğnelerle ilgili çalışmalar bile vardır.

Hemen tüm makalelerde, "Akupunktur nedir?" sorusunun altına "MÖ 5000..." diye başlayan bir açıklama yerleştirilmiştir. Bu bilgi doğru mudur? Diyelim ki doğrudur! Haydi bir varsayım olmasın bu, gerçekten doğru olsun. Peki bu soruya bu şekilde cevap vermek, akupunkturun tanımını bu şekilde yapmak doğru mudur?
Bilgi kesinkes doğru bile olsa, güncel bir tedaviyi tarihsel verilerle açıklamak doğru değilken, tartışmalı bir bilgiyi tanımın ana maddesi haline getirmek ne anlam ifade eder?

Mesela, "Hidrojen nedir?" sorusuna cevaben "Milattan 15 milyar yıl önce büyük patlama sonucu açığa çıkan ortamda ilk yoğunlaşan atomdur" gibi bir yanıt doğru da olsa makul değildir.

Yine, "Su tarihte ilk kim tarafından içilmiştir?" gibi bir sorunun suyu tanımlamadaki anlamsızlığı açıktır. Su halen gerçek bir ihtiyaçtır ve susuzluk ihtiyacının giderilmesinde en geçerli yoldur. Su, susuzluk ihtiyacı devam ettiği sürece eskimemiştir, eski değildir ve eskimeyecektir.

Yani, genelgeçer eylemler, ihtiyaçlar ve sonuçlar için tarihsellik çok da anlamlı değildir. Akupunktur dün fayda sağladığı gibi bugün de sağlamaktadır. Tedavi kapsamına aldığı alerjik nezle, astım, alerjik deri hastalıkları dahil hemen tüm alerjik hastalıklarda; migrenden depresyona, dikkat dağınıklığından yakın dönem felçlere kadar sinir sitstemi hastalıklarında; gastrit ve kabızlık başta olmak üzere sindirim sistemi rahatsızlıkları; kronik vajinitler ve adet düzensizlikleri, menapoz şikayetlerinde yeterince etkindir. Hatta tüp bebek yönteminde hazırlık ve tedavi sonrası aşamalarda bebeğin rahime tutunma olasılığını arttırmak için dahi kullanılmaktadır.

Bel ve boyun fıtıkları dahil omurga problemleri, artritler, myaljiler gibi eklem ve kas rahatsızlıklarında, hipertansiyon dahil dolaşım sistemi hastalıklarında, başlangıçta yakalanabilirse diyalizle sonuçlanabilecek düzeydeki nefritler dahil böbrek ve boşaltım sistemi problemlerinde yetkin bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur bir yakın dönem tedavi yöntemi değildir, doğrudur. Ancak görünen o ki, hastalıklar ve tedavi ihtiyacı devam ettiği sürece, su gibi, geçmişten gelip bu zamana dökülerek geleceğe akmaya devam edecektir.

Ve modern tedavi yöntemlerini ve protokollerini yeniden şekillenmeye mecbur edecektir.

 

Dr. M. Salih Özaytürk

 

Bu sayfadaki metinler ve görseller bilgilendirme amaçlıdır; teşhis amaçlı kullanılamaz.

RANDEVU BİLGİ

09:00 - 19:00 arası iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

İLETİŞİM

Göztepe Mahallesi
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi No: 60
Kadıköy - İstanbul

(Göztepe Tren İstasyonu ile Bağdat Caddesi arasında,
eski tren istasyonuna 150 metre mesafede, antik bir köşk olan İş Bankası'nın yanı)


Tel : +90 (216) 360 7303
Gsm : +90 (543) 768 1200

info@akuterapist.com
Akupunktur Tedavileri | "Akupunktur" Nedir?
Kronik Hastalık Tedavileri
Her hakkı mahfuzdur © 2019 Akuterapist
Programlama deSen